Domovarníci: Vše, co o tomto fenoménu potřebujete vědět

7. 6. 2021

Každý správný pivař ten pocit zná. Přijdete do supermarketu, podíváte se do regálů a přesně víte, jak které pivo chutná, protože už jste je všechny měli nejmíň stokrát. Říkáte si, že je možná čas na nějakou změnu. A co takhle si pivo vařit sám? Je to krásný (a hlavně praktický) koníček, který vám umožní ovlivnit veškeré aspekty výroby piva a tím pádem i výslednou chuť. No a jak se dozvíte v našem dnešním článku, není na tom nic tak závratně složitého. 

Co jsou domovarníci vlastně zač? 

Domovarníci mají celou řadu názvů – v různých magazínech se o nich můžete dočíst třeba jako o homebrewerech či domácích sládcích. Všechna tato označení ale odkazují k tomu samému, tedy k lidem, kteří si pivo vaří doma, většinou v poměrně malém množství a primárně pro svoji vlastní spotřebu. Málokdy tedy piva od domovarníků někde koupíte v plechovkách, když už se ale k nějakému dostanete, můžete si být stoprocentně jisti, že se jedná o naprostý unikát, který se nikomu jinému nepovede napodobit. A většinou jsou taková piva také dělána s nevídanou láskou a zápalem pro věc.

Co je k výrobě domácího piva potřeba? 

Byli jste někdy na exkurzi v nějakém pivovaru? Pokud ano, jistě vám není třeba vysvětlovat, že používaná vybavení mají hodnotu desítek a stovek milionů korun, což si žádný domovarník nemůže dovolit. Pivo jde naštěstí ale vařit i velmi levně, protože profesionální stroje jdou nahradit i běžnými kuchyňskými spotřebiči a při troše kreativity jistě přijdete na způsob, jak za výrobu něco málo ušetřit. Konkrétně budete nejpravděpodobněji potřebovat: 

  • Plynový či elektrický sporák na ohřev, který pro potřeby malých pivovarů stojí od jednoho do čtyř tisíc korun.
  • Nerezové hrnce na vaření i uskladnění piva a kvasné kádě, jež řádově také vychází od jednoho do čtyř tisíc. 
  • Přesný teploměr, který vyjde řádově na stovky korun. 
  • Ruční mlýnek na slad, který vyjde zhruba na tisíc korun. Je nutný jen v případech, kdy domovarníci kupují hrubý slad a chtějí ho mlet sami. Jedná se ale o velmi náročnou činnost. 
  • Hadice, trubice, ventily k manipulaci s pivem v průběhu výrobního procesu – dohromady by vás neměly vyjít na více než 500 Kč. 

Suma sumárum tak naprosto základní vybavení domácího provizorního minipivovaru nevyjde na víc než 10 000 Kč. Jasné ale je, že pokud chcete kvalitní nástroje a pivo chcete produkovat ve větším množství a jste ochotni mu věnovat dostatek času, budete si muset připravit klidně i nižší statisíce. Záleží ale stále jen a pouze na vás.  

Kde se domovarníci sdružují? Existují nějaká setkání? 

Postupem výroby domácího piva se asi nemá cenu v dnešním článku zabývat, protože by musel být neuvěřitelně obsáhlý a stejně by vám nedokázal poskytnout veškeré potřebné informace. Budete muset projít desítky stránek o šrotování sladu, rmutování, scezování i vyslazování, chlazení i kvašení a to se chtě nechtě nedá v jednom článku obsáhnout. Pro vaření domácího piva se musíte nadchnout a věnovat desítky hodin studiu. Naštěstí tu jsou ale i instituce, které vám pomohou. V Česku funguje Cech domácích pivovarníků, který domovarníky sdružuje a umožňuje jim předávat si znalosti a postřehy, stejně jako se snaží zvyšovat úroveň kvality domácích piv i podporu různých akcí. A když už je řeč o akcích, rozhodně byste jako potenciální (nebo začínající) domovarníci měli navštívit třeba Kostelecké chmelovárek, Moravian Homebrewers Meeting nebo Litomyšlský korbel. Cech domácích pivovarníků má aktuálně již téměř 1300 členů a stále se rozrůstá, tudíž pokud vás výroba domácího piva láká, rozhodně se do toho neváhejte pustit a staňte se také členy. A jestli vám to sice přijde zajímavé, ale raději dostanete dobré craftové pivo rovnou pod nos, zamiřte rovnou do našeho eshopu. 

Za Pivo v plechu, 

Míra 

Zdroje obrázků: 

Obrázek 1: Homebrew fun. | First batch in a few years. The Tonguesplitt… | Flickr. Find your inspiration. | Flickr [online]. Dostupné z: https://www.flickr.com/photos/jameelwinter/5362057870/  

Obrázek 2: Homebrew setup | Sourcemap Project | Flickr. Find your inspiration. | Flickr [online]. Dostupné z: https://www.flickr.com/photos/sourcemap/5794193938

Náhledový obrázek: Homebrew | Homebrewing setup. | uosɐɾ ɹnɥʇɹɐɔɯ | Flickr. Find your inspiration. | Flickr [online]. Dostupné z: https://www.flickr.com/photos/jmcar/12841335/