Evropské pivní velmoci: Kde se vaří ta nejlepší piva?

22. 4. 2021

Víte, jak se říká: „Jiný kraj, jiný mrav?“ O pivu to platí dvojnásob! Zatímco v Kambodži přidávají do některých speciálů třeba mrtvou tarantuli, v Africe používají při výrobě piva Raha banány a v Dánsku najdete v některých restauracích třeba pivo s cibetkovou kávou. Náš dnešní článek se sice nebude věnovat těm nejšílenějším pivům, ale přínosný pro vás určitě bude. Podíváme se totiž, které evropské země patří mezi pivní velmoci a jaký styl je pro ně charakteristický. A díky tomu už při každém nákupu nových plechovek budete vědět, čím se řídit. 

Česká republika 

Asi pro vás není překvapením, když začneme tou největší pivní velmocí – naší domovinou. Česká republika již desítky let vévodí žebříčku zemí s největší spotřebou piva, kdy na osobu a rok připadá podle dostupných zdrojů více než 135 litrů. Pro naši domovinu je stále ještě typické spodně kvašené pivo, které představuje majoritní většinu naší produkce. Do této kategorie spadají především ležáky. Ty po kvašení ještě minimálně měsíc leží, a piva výčepní, která se liší jen a pouze nižší stupňovitostí a tedy i nižším obsahem alkoholu. Pro naše piva je charakteristická určitá hořkost, máme rádi intenzivní chmelovou chuť a jasně zlatavou barvu.

Tmavá a hutná piva s jen naprosto minimální smetanovou pěnou si u nás umí představit jen málokdo. Typickými představiteli našich ležáku jsou třeba Pilsner Urquell, Kozel, Staropramen a další známé značky, jejichž piva jistě pil každý. Pokud chcete zůstat věrni ležáku, ale říkáte si, že je možná čas na vyzkoušení něčeho nového, můžeme vám doporučit ležáky z naší nabídky. Ta je tak pestrá, že si zaručeně vyberete. 

Německo 

I když ve spotřebě piva na hlavu za námi Německo značně zaostává, pivních druhů, ze kterých můžete vybírat, tam mají požehnaně. A umí si to náležitě užívat. Byl by hřích nevzpomenout třeba Oktoberfest. Jedná se o tradiční mnichovský pivní festival, na kterém se spotřebuje až 30% roční produkce piva všech bavorských pivovarů. Když jsme v souvislosti s Českem nakousli ležáky, v Německu je samozřejmě pijí také. Spíš než náš ležák plzeňského typu se ale setkáte s ležákem zvaným Bock. Bock má ve srovnání s „Plzní“ barvu spíše do hněda a ačkoliv je standardně silnější než naše piva. Jeho chuť je sladká, aroma karamelové a chmelové tóny jen naprosto minimální. Pokud jste při čtení tohoto popisu dostali na bock chuť, můžete se mrknout na naši nabídku, za kterou bychom dali ruku do ohně.

Krom tohoto typu se v Německu setkáte i se svrchně kvašenými pivy, jejichž typickými zástupci je altbier (alt) a kölsch. Alt se chuťově blíží našim ležákům, do některých se ale pro dosažení měděné barvy přidává trochu karamelu. Jestli se tedy nechcete příliš odchylovat od toho, na co jsou vaše chuťové pohárky navyklé, doporučujeme prohléhnout náš výběr altů. Zmiňovaný kölsch má jemnou, lehoulince nahořklou chuť a prolínají se v něm tóny ovoce. 

Irsko 

Když se řekne Irsko, měl by se všem z vás vybavit pivovar Guiness. Ano, toto tmavé a krásně hutné pivo s hustou pěnou připomínající mléčnou pěnu má svůj původ právě v Irsku a řadí se mezi pivní druh zvaný stout. Ten je pro Irsko tak charakteristický, že tuto zemi zařadil mezi pivní velmoci. K jeho výrobě se nejčastěji používá pražený slad, který nedodává jen charakteristickou barvu, ale především úžasnou nasládlou chuť. Typicky jsou piva označovaná jako stout poměrně silná a pokud máte chuť na pro nás ne zcela tradiční piva, určitě vyzkoušejte něco z výběru, kde máme mnoho opravdu neobvyklých kousků. Mimo stoutu je v Irsku rozšířený také ale (pro nás Čechy ejl), ale o něm budeme mluvit v souvislosti s další zemí našeho článku. 

Anglie 

Když se řekne Anglie, měl by se vám automaticky vybavit “ale”. Tento svrchně kvašený druh piva má i v našich končinách stále rostoucí popularitu, ačkoliv spousta milovníků piva o něm dodnes neví a nikdy ho nevyzkoušeli. Anglická piva “ale” jsou velmi silně chmelená a tato u nás populární rostlina se musí promítat jak do chuti, tak do vůně. Bylo by od nás ale víc než fér říct, že ale je kategorie sama pro sebe. Pokud byste se o těchto pivech rádi dozvěděli více, rádi bychom vás odkázali na našeho průvodce pivním stylem Pale Ale. Zajímavý je také způsob, jakým se pivo v Anglii coby pivní velmoci pije. V pubech se totiž většinou čepuje do pint (568ml) nebo půlpint a natočené pivo má jen zcela minimální pěnu. Pokud jste při našem popisu dostali na ale chuť, určitě se neváhejte podívat zde

Belgie

V Belgii se sice vypije jen méně než třetina toho, co u nás, ale chuťové pohárky mají v této pivní velmoci opravdu vytříbené. Pokud často projíždíte regály supermarketů, pravděpodobně vám neuniklo pivo zvané Hoegaarden, což je pšeničné pivo. Charakterizovat ho není vůbec jednoduché, protože každý výrobce je jiný. Zatímco někdo vyrábí piva ovocnější, někdo klade důraz na nasládlou trpkost. No a třeba zmíněný Hoegaarden používá koření jako pomerančová kůra nebo koriandr.

Kromě toho se v Belgii pije již výše zmiňovaný ale, blond, tripel a také trapistické pivo. Blond představuje na belgické poměry relativně slabé pivo (většinou má kolem 14°) s pevnou bílou pěnou. Tripel je naproti tomu silný strong ale s velmi jasnou chmelovou chutí i tóny citrusů a lehkou pikantností. Trapistické pivo je v Belgii opravdu rozšířené. Na světě je jen a pouze 11 oficiálně uznaných trapistických pivovarů, z nichž hned 6 se nachází v Belgii. Toto pivo musí vařit mniši v klášteře (nebo alespoň dohlížet na výrobu) a samotná výroba nemá být zisková – má pouze pokrývat náklady na údržbu budov a pozemků. 

Co si z dnešního článku odnést?

Z dnešního článku byste si měli odnést především to, že pro všechny pivní velmoci je typický jiný styl a žádné pivo nechutná stejně. Ačkoliv v naší nabídce najdete primárně piva z českých a slovenských craftových pivovarů, vybere si naprosto každý a i přesto můžete ochutnat více méně každý z populárních pivních stylů. A nebudeme si nic nalhávat, od malých a poctivých pivovarů často chutná lépe, než od nadnárodních korporací.

Za Pivo v plechu

Míra

Zdroje obrázků:

  • Obrázek 1: Clear Glass Mug on Black Wooden Table [online]. Dostupné z: https://www.pexels.com/photo/clear-glass-mug-on-black-wooden-table-3650616/
  • Obrázek 2: Person holding black and white can photo – Free Beer Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/9i_RaIV1dKA
  • Obrázek 3: Black liquid filled footed drinking glass on top of clear glass table photo – Free Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/TDckk62Ag5g
  • Obrázek 4: Three clear drinking glasses on brown wooden table photo – Free Glass Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/C8eSYwQkwHw
  • Obrázek 5: Selective focus photo of Leffe triple glass bottle beside filled wine glass at daytime photo – Free Bottle Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/BbGL4zrJNr