Jak vybrat správné pivní sklenice?

5. 5. 2021

Že si koupíte balíček oblíbených piv a pijete je vždy z jedné a té stejné sklenice? To děláte obrovskou chybu, která vás dokonce ochuzuje o výsledný chuťový prožitek. Vybrat tu správnou sklenici přitom může být jednodušší, než byste vůbec čekali.

Krigl: Sklenice jako dělaná pro naše piva 

Je krigl vůbec třeba představovat? Kdykoliv si v restauraci objednáte nějaké naše pivo, dostanete jej s největší pravděpodobností v kriglu. Nezpochybnitelnou výhodou je robustnost a pevnost skla. Můžete s nimi cinkat o sebe navzájem, o stůl a nebo jej bez obav položit třeba na zem a nic se jim nestane. Robustní sklo zároveň udrží pivo déle chladné, co se u ležáků vyžaduje. V případě kriglu (někdy též kryglu či krýglu) neexistuje přesně definovaná specifikace – některé jsou vyšší a užší, jiné mají zakulacené stěny, některé jsou vypouklé a nízké. Možná právě proto existují i sběratelé pivních půllitrů s neuvěřitelně obsáhlou sbírkou. A na co se používá? Do kriglu se servírují veškeré typy ležáků, některé druhy Bocku (především Helles Bock) a nebo IPA. V rámci krýglu dále rozlišujeme spoustu různých druhů. Kromě klasických variant rozlišujeme například holbu a bucláček.

Holba – Tato bezmála litrová nádoba se používala již od středověku a typicky byla vyrobená z cínu nebo dřeva. Dnes se jeji skleněná varianta ale opět dostává do módy a ve specializovaných restauracích se s ní stále můžete setkat.

Bucláček – Kromě klasického kryglu se můžete poměrně často setkat i s tzv. bucláčkem, který, jak ostatně název napovídá, je nižší a vypouklý. Jeho pravým opakem je třeba krýgl, ve kterém servírují pivo na německém Oktoberfestu – ten je vysoký, štíhlý a nikde se nerozšiřuje ani nezužuje. 

Pinta: V čem jiném si vychutnat stout?

Pinta je samozřejmě stará jednotka objemu představující 0,57 litru. A právě takový objem má i stejnojmenná sklenička, jež svým tvarem může připomínat válec s určitým vypouklým prstencem v horní polovině. Ve srovnání s kryglem je sice větší, ale není tak robustní a sklo bývá často poměrně slabé. Každopádně se z pintovky pije velmi dobře, jen absence ucha může pro zaryté milovníky ležáků představovat zpočátku trochu problém. Z této sklenice si pivo vychutnáte zejména při návštěvě Spojeného království, kde vám do ní naservírují stout, některé druhy porteru a samozřejmě také English Pale Ale, který jsme zmiňovali v samostatném článku. Když se řekne pinta, většině lidí se vybaví zejména tzv. Nonic Pint, kterou můžete vidět na obrázku. Kromě ní se ale rozlišuje ještě třeba shaker pinta, která charakteristický rozšířený „prstenec“ v horní třetině sklenice nemá, nebo třeba tulip pinta, která se od spodu nahoru mírně rozšiřuje. 

Vysoká sklenice: Symbol luxusu i pšeničného piva

Vysoká půllitrová sklenice má jasný účel – slouží buď na pšeničná piva jako Weizen, nebo na některé svrchně kvašené speciály. Využití přitom vychází z poměrně jednoduchého předpokladu – hladina nezabírá zdaleka tak velkou plochu jako u kryglu a pěna tím pádem lépe konzervuje charakteristické ovocné tóny pšeničných piv. Jelikož vysoká sklenice ale budí dojem určitého luxusu, setkáte se s ní i v mnoha dražších restaurací, kam do nich čepují veškeré pivo na čepu. A i když to v zásadě ničemu nevadí, my osobně na ležáky preferujeme vždy krigl. 

Sklenice se stopkou: Must-have pro milovníky Belgie 

Pokud jste někdy navštívili Belgii, jistě jste si všimli, že tamní silná piva se pijí zásadně ze sklenic se stopkou. Ačkoliv jich rozlišujeme více, mezi ty nejznámější patří tulipán, který je v horní části vykrojený a slouží jak ke konzumaci Belgian Pale Ale, tak Belgian Dark Ale. O něco slabší Blonde, Dubbel nebo Tripel se pak spolu s trapistickými pivy pijí z podobné sklenice, která ale spíše než tulipán připomíná pro absenci jakéhokoliv vykrojení spíše kalich. Pro oba dva tyto typy sklenic přitom platí, že jednak velmi dobře udržují aroma i chuť piva a jednak se dobře drží v rukou a pije se z nich jedna radost. Většinou mají menší objem než půllitr, zpravidla se jedná o třetinky. 

Stange: Jako stvořené pro lehká piva 

Pravým opakem sklenic se stopkou je sklenice zvaná stange – ta slouží primárně na piva typu kölsch, která se vyznačují minimální hořkostí a lehkými ovocnými tóny. Kromě toho se do této vysoké oválné sklenice může servírovat i belgický lambik nebo gueuze. I když se s tímto typem sklenice setkáte třeba na dovolené v zahraničí, v Česku je spíše raritou. 

Že vám z toho povídání úplně vyschlo v krku? Tak to je nejvyšší čas navštívit náš eshop, kde si vybere opravdu každý. A nejlepší je, že pivo z plechovky si můžete vzít i kamkoliv na cestu a bude vám chutnat tak, že si na skleničky ani nevzpomenete. Nevěříte? Schválně tomu dejte šanci!  

Za Pivo v plechu

Míra 

Zdroje obrázků:

Obrázek 1: A glass of beer | The end product of the brewing process. De… | 马瑞 | Flickr. Find your inspiration. | Flickr [online]. Dostupné z: https://www.flickr.com/photos/marui/46058108/

Obrázek 2: shallow focus photography of clear beer glass photo – Free Beer Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/hnQUBfgRzBM

Obrázek 3: two pilsners filled with beer photo – Free Glass Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/KY95-c07D7w

Obrázek 4: snifter glass on wood photo – Free Beer Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/PkkAFEDzY4k

Obrázek 5: Krušovice Mušketýr in glass.JPG – Wikimedia Commons. [online]. Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kru%C5%A1ovice_Mu%C5%A1ket%C3%BDr_in_glass.JPG

Náhledový obrázek: Beer in glasses and steins.jpg – Wikimedia Commons. [online]. Dostupné z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beer_in_glasses_and_steins.jpg