Nejlepší pivní akce v Česku: Kam vyrazit?

31. 5. 2021

Pivo chutná dobře vždy a všude. Když je ale teplo, hraje příjemná hudba a vy máte možnost strávit víkend bez jakýchkoliv starostí jen se svými přáteli, chutná ještě o něco líp. Ale kam vyrazit, pokud to epidemiologická situace zrovna dovoluje? V našem dnešním článku vám představíme nejlepší pivní akce podle našeho výběru, které se konají každý rok. A i když se jedná o náš subjektivní výběr, dáváme za ně ruku do ohně a myslíme si, že by je každý správný pivař měl alespoň jednou navštívit.

Festival minipivovarů na Pražském hradě

Hned pro začátek nastavíme laťku hodně vysoko. Festival minipivovarů na Pražském hradě představuje dvoudenní festival, který je v lecčems netradiční. Tuto akci pořádá Českomoravský svaz minipivovarů v nádherných prostorách Královské zahrady Pražského hradu. Účastní se jí 66 nejlepších českomoravských minipivovarů a 3 minipivovary zahraniční. Unikátní je i koncept celé pivní akce. Ani zdaleka totiž nejde o co nejvyšší tržby, protože jako účastník si zaplatíte vstupenku, v rámci které obdržíte degustační skleničku a zdarma v průběhu festivalu popíjíte, co hrdlo ráčí. Že to zní jako ráj na zemi? Taky že je! Jediným negativem je omezený počet míst, protože z bezpečnostních důvodů nemůže festival v jeden den pojmout více než 1200 účastníků. A polovina lístků je vždy určená k prodeji na místě. Doporučujeme tedy buď co možná nejrychleji zakoupit vstupenku třeba přes portál SMSTicket, nebo se s dostatečným předstihem dostavit 11. či 12. června 2021 na Pražský hrad. 

Žatecká Dočesná

Město Žatec by žádnému pivaři nemělo být cizí. A proč návštěvu nespojit s parádním pivním festivalem, který letos (doufejme) zažije již 64. ročník? Žatecká Dočesná se koná na oslavu dočesání posledního chmelového štoku a zpravidla se konala první týden v září. Pro rok 2021 je ale naplánováno několik menších akcí konaných v průběhu prázdnin. I tak se ale můžete těšit na více než 150 druhů piv pocházejících z dílny více než 50 pivovarů. No a mezi účinkujícími se v minulosti vícekrát nacházel třeba Alkehol, Dymytry nebo třeba Janek Ledecký. Napadá vás lepší plán na léto, než vyrazit do pomyslné domoviny kvalitního chmele, hektolitrů piva a skvělé muziky? Žatecká Dočesná je přesně ten typ pivní akce, na kterou by měl každý pivař alespoň jednou vyrazit. 

Slunce ve skle 

Slunce ve skle představuje jeden z mála pivních festivalů, které se konaly i v koronavirovém roce 2020. A právě to skvěle ilustruje zápal pořadatelů pro věc. I jejich zásluhou se můžete letos těšit již na 14. ročník festivalu, kde se potkávají desítky tuzemských i zahraničních pivovarů. Na své přijdou jak milovníci klasických ležáků, tak i vyznavači stoutů, nakuřovaných piv, pšeničných piv, ochucených piv i vícestupňových speciálů. A aby toho nebylo málo, kromě degustace skvělých piv (mimo jiné třeba i Sibeeria, Raven či Zichovec) se můžete těšit na celou řadu soutěží spojených s pivními dovednostmi a živou hudbu. Jestli tedy nevíte, jak oslavit konec léta, doražte 17.-18.9.2021 do Plzně a uvidíte, že nebudete litovat. 

Žižkovské pivobraní 

Pokud jste zarytí Pražáci a neradi se někam přesouváte, nevadí! Žižkovské pivobraní, které se každoročně koná na Parukářce, bohatě naplní vaše pivní tužby. Je to totiž skvělý festival, který není ani zdaleka o kvantitě jako o kvalitě. Najdete zde sice jen zhruba třicítku pivovarů a minipivovarů, ale zato se můžete těšit i na velmi netradiční pivní styly jako je porter nebo různá bylinná piva. Navíc se nemusíte bát vzít na tento festival děti – tradičně zde bývá mnoho workshopů, exhibicí i hudebních vystoupení, které budou bavit všechny věkové kategorie. A jelikož je to jedna z vůbec nejpopulárnějších (a za nás i nejlepších) pivních akcí pořádaných v Praze, byla by škoda na ni nevyrazit. 

Festival minipivovarů v Třebíči 

Když se spojí na 50 skvělých piv z produkce malých pivovarů častokrát lokálního charakteru (například třebíčského pivovaru Urban nebo velkomeziříčského pivovaru Harrach) s nabitým hudebním doprovodem, nemůže z toho vzniknout nic špatného. Třebíč sice může být trochu z ruky, ale je to krásné město se spoustou památek zapsaných na seznamu UNESCO a rozhodně stojí za to ho navštívit. A když se to dá spojit s výborným pivem a poslechem takových skupin jako Morčata na útěku, DOGA, zakázanÝovoce, nebo Gender Question, není co řešit. 

Že vám z toho všeho čtení úplně vyprahlo v ústech a festivaly jsou stále ještě v nedohlednu? Tak to je nejvyšší čas mrknout do našeho eshopu, kde na vás čeká celá řada poctivých řemeslných piv.

Za Pivo v plechu, 

Míra 

Zdroje obrázků:

[1] Festival minipivovarů na Pražském hradě, Praha – vstupenky na 11.6.2021 – 12.6.2021 | smsticket. Vstupenky v mobilu | smsticket [online]. Copyright ©2021 smsticket s.r.o. . Dostupné z: https://www.smsticket.cz/vstupenky/19738-festival-minipivovaru-na-prazskem-hrade

[2] Pivomol | magazín pro náruživé příznivce pivního moku a pivní kultury [online]. Copyright © 2020. Dostupné z: https://www.pivomol.cz/63-rocnik-slavnosti-chmele-piva-v-zatci-zatecka-docesna-2021 ) https://www.docesna.cz/

[3] Oficiální facebooková stránka akce Slunce ve skle https://www.facebook.com/slunceveskle/about/?ref=page_internal

[4] Žižkovské pivobraní : Kalendář akcí. Copyright © . Dostupné z: http://www.vsaxtreme.cz/cz/kalendar-akci/zizkovske-pivobrani_k112.htm

[5] Oficiální facebooková událost akce Festival minipivovarů v Třebíči. Dostupné z: https://www.facebook.com/events/2607882785925449/

[6] Oficiální stránky festivalu Dočesná – https://www.docesna.cz/