Pivní sběratelství

7. 4. 2021

Někteří lidé sbírají mince, jiní zase turistické odznáčky. Někdo má doma zeď posetou historickými obrazy a někdo má plná alba pohlednic. Co takové pivní sběratelství? Tento koníček není nijak neobvyklý. Lidé po celém světě sbírají nejrůznější „pivní artefakty“. Krom piv samotných může jít o pivní plechovky, podtácky, sklenice, etikety a víčka od pivních lahví. Ať už si člověk vybere kteroukoliv z těchto komodit, jistě nám dá za pravdu, že jde o velmi příjemný způsob, jak přidat hodnotu samotné konzumaci piva.

Pivní podtácky

Pivní podtácky — sběratelská klasika

Pivní tácek má skvělé absorpční schopnosti. Jeho primární účel je ochraňovat povrch stolu — případně barové desky — před degradací. Sekundárně se využívá jako signál pro obsluhu, že si po dopití piva už další nedáme. Stačí jej položit na prázdnou sklenici od piva po tom, co dopijeme. 

Jsou však tací lidé, kteří přikládají pivním podtáckům hlubší smysl. V komunitě sběratelů jsou některé kusy vysoce ceněny. Ty nejvzácnější pivní tácky se na burzách obchodují v řádu několik desítek tisíc korun. Prvenství v nejpočetnější sbírce na světě drží Leo Pisker v sousedním Rakousku. Jeho kolekce čítá 152 860 různých podtácků.

Pivní plechovky — vzkvétající hobby

Plechovky se sbírají prakticky od té doby, kdy se začaly vyrábět. Díky technologickému rozvoji a rostoucímu odvětví craft pivovarnictví se na trhu objevují stále nové, originálně zpracované plechovky. Ty nejenom že perfektně ochraňují pivo před nežádoucími vlivy, ale také můžou zdobit prostor i po tom, co jejich obsah vypijeme. Stejně jako v případě tácků, i vybrané kusy plechovek vyjdou pěkně draho.

Vůbec největší světovou sbírku pivních plechovek vlastní američan Jeff Lebo. Hodnota všech 87 000 plechovek, které má ve sbírce, byla vyčíslena na 1,6 milionu dolarů. Je majitelem takových kousků jako například historické cínové plechovky od Krugers Brewery, které se otevíraly ještě za pomoci speciálního otvíráku.

V Česku je také několik zapálených sběratelů plechovek. Jedním z nich byl Petr Slanina z Mlazic u Mělníka. Jeho kolekce 0,3l plechovek podle dostupných zdrojů číta něco kolem 8 000 kusů. Kromě toho stojí za zmínku i jeho bohatá kolekce 5l soudků z celého světa. 

Oba pánové začali se sbíráním plechovek jako malí kluci a svoje sbírky rozšiřují už desítky let. Inu, když jim zákon nedovoloval pivo pít, objevili kouzlo v prázdných plechovkách.

Pivní sklo — křehký luxus

Kdybychom měli vypsat všechny pivní styly, které existují, šlo by o několikastránkový seznam. Vždyť jen u našich německých sousedů jich napočítáme několik desítek. Ke každému stylu se hodí trochu jiný typ sklenice. Teda alespoň za předpokladu, že chceme pivo degustovat na úrovni. Na světě existuje nepřeberné množství pivních sklenic, jejich sbírání tudíž velikou výzvou. 

Největší počet pivních sklenic na jednom místě najdeme opět v Rakousku. Světový rekordman v počtu držených sklenic — Rudolf Heind — jich po dobu dvaceti let nasbíral více než 13 000. Pivní sklo je krásný druh umění, je li o něj správně pečováno. Ale je také křehké a těžké, což samotnou disciplínu sbírání značně komplikuje.

Také vás očarovalo pivní sběratelství? A které z „pivních pokladů“ máte doma vy? Pokud jde o plechovky, ty nejoriginálnější kousky naleznete u nás v e-shopu.

Pro Pivo v plechu

Filip

Zdroje obrázků:

Obrázek č. 1 – Pivní podtácky. Fotokredit Filip pro Pivo v plechu

Obrázek č. 2 – Pivní plehovky. Fotokredit Jaroslav Fikota pro Pivo v plechu

Obrázek č. 3 – Sklenice Crazy Clown. Fotokredit Jaroslav Fikota pro Pivo v plechu