Pivo při kojení: Můžete si dát skleničku?

23. 5. 2021

Léto se nezadržitelně blíží a spolu s ním přichází ruku v ruce i nesnesitelné teplo, relax u bazénu, grilování a akce s přáteli. A to všechno tak nějak vybízí k pořádně vychlazenému pivu. My chlapi to nemusíme příliš řešit – pokud se zrovna nechystáme řídit, můžeme si bez obav pár kousků dopřát. Ale co ženy, které kojí? Mohou si dát při kojení alespoň skleničku piva s námi, nebo je lepší se stát dočasnou abstinentkou? Na to se podíváme v dnešním článku. 

Kojení neznamená striktní abstinenci 

Věnovat se problematice konzumace alkoholu v těhotenství nemá snad ani smysl – desítky odborných studií prokázaly jasnou korelaci mezi matčinou konzumací alkoholu a poškozením plodu zahrnujícím srdeční vady, snížení intelektu, špatný růst a dokonce i zvýšené riziko samovolného potratu. A nic by pro matku nemělo být cennější, než její dítě. Takže alkohol v těhotenství by neměl připadat v úvahu. Jenže je tomu tak i při kojení? Právě, že není a na alkohol v období kojení je možné nahlížet mnohem benevolentněji. I na samotný úvod článku tak můžeme prozradit, že občasnou skleničkou piva opravdu ničemu neublížíte. Na druhou stranu je fér dodat, že pivo coby sycený nápoj může vyvolat drobné potíže spojené s nadýmáním dítěte – intenzita reakce je ale značně individuální, některým dětem to nevadí vůbec, některé může lehce bolet bříško. Pokud by vaše dítě samozřejmě pivo nedokázalo snést, budete se bez něj nejspíše muset obejít a to platí i pro sycené limonády či jiné perlivé nápoje.

Je nutné být obezřetná…

Pivo při kojení

I když si skleničku piva si při kojení čas od času dopřát můžete, má celá problematika svoje ale a vstupuje do ní hned řada proměnných. Především byste měli vzít v potaz tyto faktory: 

1. Alkohol se dostává do mateřského mléka. Ačkoliv stopy alkoholu se v mléce objeví s železnou pravidelností téměř vždy, jejich množství můžete ovlivnit. Jak? Samozřejmě vypitým množstvím, ale také tím, kolik vážíte, o jak silný alkohol se jedná a zda máte dostatečně plný žaludek. 

2. Alkohol může ovlivnit tvorbu mléka. Alkohol podobně jako káva dehydratuje, ale navíc ještě snižuje hladinu oxytocinu, což může negativně ovlivnit tvorbu mléka. 

3. Čím dříve po narození pijete, tím hůře. Čím menší novorozeně je, tím hůře bude i na zbytkové množství alkoholu reagovat. Obecně platná poučka říká, že od nějakých 3 měsíců si již dítě dokáže s takto obsaženým alkoholem poradit. 

Pokud se neopijete, pivo při kojení ničemu nevadí 

Pivo při kojení

Pokud vám alkohol vůbec nechybí a nechcete při kojení zbytečně pít, je to samozřejmě chvályhodná volba. Navíc stále můžete ochutnat některé z našich skvělých nealkoholických piv v plechu. Když si ale chcete během horkého letního dne jedno nebo dvě piva dopřát, rozhodně můžete. Máme pro vás však tyto rady: 

1. Dítě nakrmte těsně před konzumací alkoholu – vyhnete se tak tomu, že byste musela kojit brzy po začátku pití. Po uplynutí dvou a půl hodiny od vypití jednoho piva je možné bez obav kojit znovu, pokud náhodou plánujete delší či intenzivnější pití, doporučujeme mléko odstříkat a zamrazit předem a později je rozehřát na přijatelnou teplotu. 

2. Při pití jezte a pijte nealkoholické nápoje – to bývá doporučováno každému, ale v těhotenství to samozřejmě platí obzvlášť. Když budete dostatečně sytí, nevstřebá se tolik alkoholu do krve a tím pádem bude menší i jeho obsah v mléce. 

3. Pokud jste vypili alkoholu více, nakrmte dítě kojeneckým mlékem. To sice není ideálním řešením, ale může se stát, že vám určitý den alkohol nesedne, opijete se rychle nebo se nebudete cítit dobře. A v takovém případě je kojenecká výživa tím nejlepším možným řešením. Přesto se ale snažte pít rozumně a mějte se na pozoru. 

Opakování matka moudrosti aneb Co si z dnešního článku odnést? 

I když dnešní článek byl možná o něco kratší, než jste zvyklí, zaznělo v něm vše potřebné a na závěr to zbývá jen shrnout a zopakovat. Pokud si dáte čas od času pivo a stále ještě kojíte, nic zásadně negativního se nestane. Jen je dobré se na to v rámci možností připravit a pít i dostatek nealkoholických tekutin, dostatečně jíst, nakrmit dítě ještě před konzumací alkoholu a eventuálně si buď odstříkat mléko do lahvičky pro další kojení, nebo využít kojenecké výživy. Jestli máte v plánu jen jediné pivo, můžete za takové dvě a půl hodiny bez obav kojit znovu.  

No a to by od nás bylo pro tentokrát už úplně všechno. Že vám z toho čtení úplně vyschlo v krku? Tak to byste měli navštívit náš eshop, kde najdete jak nealkoholická, tak i slabá piva, která jsou pro kojící ženy jako dělaná. A vás manžel si určitě taky přijde na své. Tak na co čekáte? Od skvělého piva vás dělí jen pár kliknutí. 

Za Pivo v plechu

Míra

Zdroje použitých obrázků:

Obrázek 1: Woman holding 3-piece cups photo – Free Human Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/D6IZR-YsDYw

Obrázek 2: four women holding clear drinking glasses under clear blue sky during daytime photo – Free People Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/qqe1GRIt8TY

Obrázek 3: four women sitting beside pool photo – Free Person Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/1gqXSOOH5cs

Úvodní fotka: Filtered photography of woman holding beer-filled Veza Suri pilsener glass photo – Free Image on Unsplash. Beautiful Free Images & Pictures | Unsplash [online]. Dostupné z: https://unsplash.com/photos/1z3sp5NZ4BA