Průvodce pivními styly: Pale Ale

14. 3. 2021

Jde o jeden z nejstarších pivních stylů vůbec. Stejně jako pro velkou část Čechů může být ležák synonymem pro pivo, tak v jiných zemích je tím synonymem právě Pale Ale. Je to typický pivní styl zejména pro anglicky mluvící země, ale v každé z nich ho připravují trochu jinak.

Většina z nás má s tímto stylem osobní zkušenost, případně o něm alespoň slyšela. Svrchně kvašený pivní styl, vařený převážně ze světlých sladů, po kterých má pivo typicky světlý odstín. Termín Pale Ale byl poprvé použit v Anglii v 18. století. Různé techniky přípravy postupem času způsobily rozvětvení tohoto stylu do mnoha dalších, například Blond Ale, Brown Ale, Red Ale a India Pale Ale. My se dnes zaměříme na ten základní. A trochu při tom budeme cestovat. Podívejme se, jak se jeho podoba může odlišovat podle místa, kde vzniká.

English Pale Ale (Bitter)

V britském pubu si ho můžete objednat také pod názvem Bitter. Toto pojmenování si pivo získalo díky své hořčí chuti v porovnání s dalším anglickým pivním stylem — Mild.

Květinové a zemité tóny anglických chmelů jsou doplněny sladovostí s jemně karamelovou a chlebnatou chutí. Říz je nižší, hořkost je střední. Obsah alkoholu bývá zpravidla pod 4 %. Pivo tak v Anglii zastává funkci, kterou u nás plní český ležák nebo světlé výčepní pivo. Zkrátka takový ten typ piva, které pijete s přáteli celý večer. V chuti může být cítit jemná nakyslost. Ale nečekejte žádný intenzivní kyseláč, o těch se dočtete více tady. Silnější varianta (až 5 % obsahu alkoholu) se nazývá Extra Special Bitter.

Belgian Pale Ale

Belgický Ale se do značné míry podobá tomu anglickému. Má ještě více sladový charakter a mnohem méně chmelové hořkosti, chuti a vůně. Za to je o to výraznější svými kořenitými vlastnostmi, které mu dodávají slady a kvasnice.

Tělo je lehké až střední. Kde horní hranice obsahu alkoholu u anglické verze končí, začíná spodní hranice té belgické. Jako většina belgických pivních stylů, i tento se pije ze sklenice kulatých tvarů na stopce — tzv. tulip. Vypouklý kulatý tvar působí dojmem jakési lupy, aby byla radost na pivo pohledět.

American Pale Ale (APA)

Jakmile objevili Pale Ale v USA, stal se z něj takový výchozí pivní styl a inspirace pro vznik dalších stylů. Zásadním rozdílem mezi anglickou a americkou verzí tohoto stylu je především v citrusové vůni, kterou způsobují americké chmelové odrůdy. To je to, co definuje americké pivovarnictví. Chmely jako Cascade nebo Centennial dodávají pivům ovocné tóny ve vůni a chuti.

Vliv sladu je zde nižší, nechává prostor chmelu. Plnost je nižší střední, hořkost vyšší střední. Obsah alkoholu může být až 6 %. Při vyšším obsahu alkoholu už by se pivo řadilo do kategorie IPA, případně American Strong Pale Ale.

Které variantě dáváte přednost vy? Pojďte ochutnávat s námi.

Za Pivo v plechu

Filip

Zdroje obrázků:

  • Obrázek č. 1 – English Pint [cit. 11. 3. 2021]. Dostupné z https://ebrew.com/English-Pale-Ale-Home-Brew-Extract-Recipe-Kit.html
  • Obrázek č. 2 – Belgian Tulip [cit. 11. 3. 2021]. Dostupné z https://cervezaamateur.mx/estilo-blonde-ale/ 
  • Obrázek č. 3 – Shaker [cit. 11. 3. 2021]. Dostupné z https://www.love2brew.com/American-Pale-Ale-All-Grain-Kit-2-5-Gallon-p/sbk051f.htm